تاثیر طالبان بر زندگی مردم (۸) حذف، قتل و بازداشت‌های اجباری زنان

در حاکمیت طالبان امنیت زنان به طور همه‌جانبه به خطر افتاده‌اند

سانکو پانزا

هفته نامه نویدنو: در حاکمیت طالبان امنیت زنان به طور همه‌جانبه و بسیار وسیع به خطر افتاده‌اند. حذف، سرکوب، قتل‌های مرموز و بازداشت‌های اجباری زنان شروع شده‌اند.

زنان در حاکمیت طالبان نه امنیت جانی دارند و نه امنیت مالی. طالبان زنان را به بهانه‌ی حجاب و رعایت مسایل شرعی به کلی از جامعه حذف کرده‌اند. تقریبا تمام زنان نان‌آور شغل‌های‌شان را از دست داده و خانه‌نشین شده‌‌اند. تمام کارمندان خانمِ وزارت زنان با آمدن طالبان بیکار شدند. طالبان وزارت زنان را به وزارت امر به معروف و نهی از منکر بدل کردند و زنانِ شاغلِ وزارت زنان کارشان را از دست دادند.

از همان آغاز حاکمیت طالبان قتل‌های مرموز زنان هم شروع شدند. تنها در غرب کابل پس از آمدن طالبان چندین جسد پیدا شده‌اند. تا اکنون، جدیدترینِ این اجساد خیابانی زنان در غرب کابل، جسد خانمی است که روز پنج شنبه (۱۲ عقرب ۱۴۰۱) از شهرک امید سبز از مربوطات حوزه‌ی ششم امنیتی غرب کابل پیدا شده‌اند.

انگیزه‌‌ی قتل این خانم مشخص نیست، اما منابعی به رسانه‌ها گفته‌اند که آثار خفگی در گلوی جسد دیده شده است. در عکسی که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود دیده می‌شود که سنگ بزرگی روی جسد گذاشته شده است.

جسد پیداشده‌ی یک زن در غرب کابل. عکس: شبکه‌های اجتماعی.

 

پیش از آن در تاریخ (۱۵ حوت ۱۴۰۰) جسد دختر نوجوانی در غرب کابل پیدا شده بود. در عکسی که در رسانه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد جسد دختر نوجوانی دیده می‌شد که با دستِ بسته کنار دیواری انداخته شده بود. همان زمان منابع مردمی به رسانه‌ها گفته بودند که آن عکس را از میان زباله‌های کنار یک دیوار در کوچه‌ی مکتب خصوصی تکامل پیدا کرده بودند.

جسد دختری که در ۱۵ حوت ۱۴۰۰ در غرب کابل پیدا شده بود. عکس: شبکه‌های اجتماعی.
جسد دختری که در ۱۵ حوت ۱۴۰۰ در غرب کابل پیدا شده بود. عکس: شبکه‌های اجتماعی.

کمی بعدتر از آن (در تاریخ ۶ حمل ۱۴۰۱) نیز جسد دختری از ساحه‌ی شهرک امید سبز غرب کابل پیدا شده بود. طالبان جسد را به طب عدلی منتقل کرده بودند و انگیزه‌ی قتل جسد مشخص نشد.

هرچند این قتل‌ها مرموز و پنهانی‌اند، اما منابعی از میان مردم به خود طالبان نیز مشکوک‌اند. مردم به چشم خودشان دیده‌اند که طالبان در تلاش ترور و ربودن زنان‌اند.

یکی از منابع مردمی به شرط حفظ هویت‌اش به هفته‌نامه‌ی نوید نو گفت که در تاریخ (۱۸ میزان ۱۴۰۱) در جاده‌ی دارالامان غرب کابل به چشم خودش دیده است که در جاده‌ی جلو قصر داراالامان افراد طالبان از لینجر پیاده شده و دختری که از جاده رد می‌شده را به زور می‌خواسته داخل لینجر بالا کنند و با خود ببرند.

منبع می‌گوید که «دختر حجاب داشت. سر تا پا سیاه پوشیده بود. من در چند قدمی دختر بودم و دیدم که دختر جوان، بلندبالا و قشنگ بود. لینجر طالبان آمد، اول او را صدا کرد. من ترسیدم که طالبان مرا صدا می‌کنند. دیدم از کنارم رد شد و جلو دختر ایستاد کردند. سه نفر از لینجر پیاده شدند و از دست دختر گرفتند. می‌خواستند او را به زور داخل لینجر ببرند. دختر اما مقاومت و سروصدا می‌کرد. یک نفر مسلح دورتر از دختر ایستاد شده بودند. این تلاش ترور طالبان حدود ساعت ۱۲ بجه‌ی روز بود. مردم زیاد بودند ولی طالبان پروای کسی را نداشتند. پس از مقاومت و سروصدای دختر یکی از ریش‌سفیدترهای طالبان از لینجر پیاده شدند و آن سه نفر را از یخن دختر خلاص کردند. لینجر رفت و دختر بسیار وحشت‌زده شده بود. به سختی می‌توانست به راهش ادامه بدهد. من بسیار می‌خواستم از جریان دست‌به‌یخنی طالبان عکس بگیرم ولی جرات نتوانستم».

این چشم‌دیدها مردم را به دست‌داشتن طالبان در قتل‌های زنجیره‌ای و مرموز زنام مشکوک کرده‌اند.

حاکمیت طالبان اما تنها قتل و حذف زنان نیست، بازداشت‌های اجباری و شبانه‌ی زنان هم است. بسیاری از زنان معترض یا در زمان اعتراض یا پس از آن از خانه و خیابان از سوی طالبان بازداشت شده‌اند.

تا این تاریخ جدیدترین مورد این بازداشت‌های زنان از سوی طالبان، بازداشت ظریفه یعقوبی و هم‌کاران‌ش بود. طالبان روز پنج‌شنبه (۱۲ عقرب ۱۴۰۱) ظریفه یعقوبی یک‌تن از زنان معترض را با چند تن از هم‌کارانش که در آن میان چند مرد هم بوده‌اند، از دشت برچی غرب کابل بازداشت کرده‌اند.

ظریفه یعقوبی. بازداشت شده از سوی طالبان.
ظریفه یعقوبی. بازداشت شده از سوی طالبان.

منابعی به هفته‌نامه‌ی نویدنو می‌گویند که ظریفه یعقوبی روز پنج‌شنبه در دشت برچی غرب کابل کنفرانس مطبوعاتی داشته‌اند. در آن کنفرانس می‌خواسته‌‌اند «جنبش زنان افغانستان» را معرفی و اعلام کنند. در جریان کنفرانس طالبان وارد می‌شوند، با لت‌وکوبِ زنان و خبرنگاران برنامه را به‌هم می‌ریزند و سران برنامه را بازداشت می‌کنند.

موضوعات: طالبان, زنان, قتل‌های مرموز, بازداشت اجباری, حذف زنان.