درنگی بر زندگی پهلوان جوانمرد و قهرمان کشتی افغانستان

هفته نامه نویدنو: پهلوان محمد ابراهیم خدری ترکمنی مشهور به حاجی قهرمان به عمر هشتاد و چهار سالگی درگذشت. او نخستین مدال آور المپیک برای افغانستان بود.  پس از درگذشت او یک بار دیگر مروری برکارنامه های توانمند او روی زبان ها قرارگرفت. قهرمانی که در سال های آخیر کمتر مورد توجه و قدرانی حکومت، مسوولین ورزشی و حتی جامعه قرارگرفت، اما مرگ او ضایعه بزرگی توصیف شده است.

زندگی قهرمان ابراهیم پراز فراز و نشیب بود، براساس نوار تصویری که از وی در زمان حیات اش نشر شده است، پهلوانی برای او تنها یک انتخاب نه، بلکه فریادی رهایی از ستم بود. بخشی از زندگی ورزشی  وی  به نقل از کتاب افغانستان در بازیهای المپیکی، پهلوان محمد ابراهیم خدری ترکمنی، چهار بار در بازیهای المپیک جهانی اشتراک داشته است که ریکارد بالا در این روند داشته است، وی در بازیهای المپیک توکیو در سال ۱۹۶۲ میلادی در بازیهای آسیایی جاکارتا اندونیزیا توانست که با دو پیروزی ارزشمند و یک شکست به مدال برونز وزن ۶۳ کیلوگرام دست پیدا کند.

هرچند گفته شده این دومین مدال تاریخ کشتی و ورزش افغانستان از بازیهای آسیایی به شمار می رود چون پیش از وی پهلوان بریالی ناصری در سنگین وزن "مثبت هشتاد و هفت کیلو" کشتی آزاد توانسته بود در دومین دوره بازیهای آسیایی منعقده شهر مانیلا فلیپین در سال ۱۹۵۴، با یک باخت و هیچ پیروزی مدال نقره بدست بیاورد چون در وزن ایشان تنها دو کشتی گیر موجود بود که کینزو فوکودا از جاپان طلا گرفت و پهلوان بریالی ناصری نقره بدست آورد ولی هرگاه از لحاظ ارزش مدال که با پیروزی بدست آمده باشد مدال ها را سنجش و ارزش گزاری کنیم، مدال پهلوان ابراهیم نخستین مدال کشتی و ورزش افغانستان از بازیهای آسیایی به حساب می آید.

پهلوان محمد ابراهیم با چهار بار حضورش در بازیهای المپیک جهان بیشترین حضور را در تاریخ ورزش افغانستان نسبت به همگان دارد که بهترین نتیجه اش را در بازیهای المپیک ۱۹۶۴ توکیو رقم زد، در دومین رقابت اش موفق شد که رائول آلبرتو رومیرو از آرجنتین را ضربه فنی کند، در سومین مسابقه توانست که آلبرت آسپین بریتانیایی را سه بر یک شکست بدهد این حریف اش قهرمان چندین مرتبه یی انگلیس بود و سه مدال از بازیهای کشور های مشترک المنافع داشت.

در رقابت چهارم با حریف نهایت سرسخت و پرقدرت مواجه شد، حریف اش استانچو کولیف ایوانوف بلغاریایی نائب قهرمان المپیک در دوره قبلی "۱۹۶۰ روم" بود و سه مدال از قهرمانی کشتی جهان داشت، وی با حساب سه بر یک پهلوان ابرهیم را شکست داد و در نهایت بازهم به مدال نقره المپیک رسید، نماینده افغانستان در رقابت اخیرش در برابر بابی داگلاس آمریکایی قرار گرفت، داگلاس نائب قهرمان کشتی جهان بود و با نتیجه ۳ بر ۱ در برابر حاجی قهرمان به برتری رسید که در نهایت به مقام چهارم المپیک رسید و مقام پنجم به پهلوان ابراهیم رسید.