دیدبان حقوق بشر: هزاره ها و شیعیان مورد مجازات های دسته جمعی و توقیف آراضی قرار می گیرند

دیدبان حقوق بشر می‌گوید، طالبان اقلیت شیعه را به زور اخراج می‌کند. این سازمان گفته هزاره‌ها و کارمندان سابق دولت، مورد مجازات‌های دسته جمعی و توقیف اراضی قرار می‌گیرند.
این سازمان در روزهای اخیر اعلام داشته، مقامات طالبان در چندین ولایت باشندگان را در مواردی برای توزیع اراضی در میان حامیان شان به زور آواره کرده‌اند. این سازمان گفته، بسیاری از این اخراج‌ها جوامع شیعه هزاره و همچنین افراد مرتبط با دولت سابق را به عنوان نوعی مجازات دسته جمعی هدف قرار داده است.
در اوایل اکتبر ۲۰۲۱، طالبان و شبه نظامیان وابسته به آنها صدها خانواده هزاره را به زور از ولایت هلمند جنوبی و ولایت بلخ شمالی بیرون کرده‌اند. این اقدامات در پی اخراج‌های قبلی از ولایات دایکندی، ارزگان و قندهار صورت گرفته است. از زمان روی کار آمدن طالبان در ماه آگوست، طالبان به بسیاری از هزاره‌ها و سایر ساکنان این پنج ولایت اعلام داشته که خانه‌ها و مزارع خود را ترک کنند. در بسیاری از موارد این اقدام را تنها پس از چند روز اطلاع رسانی و بدون هیچ فرصتی برای ارائه ادعاهای قانونی‌ بر اراضیشان انجام داده اند. یک کارشناس سیاسی اسبق سازمان ملل گفت که او اعلامیه‌های تخلیه را دیده است که در آن خطاب به ساکنان نوشته شده است که در صورت عدم رعایت هشدار، «حق شکایت از عواقب ناشی از آن را ندارند».
پاتریشیا گاسمن، معاون امور مربوط به آسیا در دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «طالبان به زور هزاره‌ها و دیگران را بر اساس قومیت یا عقاید سیاسی‌شان بیرون می‌کنند تا به حامیان خود پاداش دهند.» وی افزود: «این اخراج‌ها که به زور و با تهدید و بدون هیچ گونه روند قانونی انجام می‌شود، خشونت‌هایی جدی هستند که از مجازات‌های دسته جمعی به شمار می‌روند.»