کوچی‌ها کشت‌زارهای باشندگان ولسوالی ناور غزنی را از بین بردند

کوچی‌ها کشت‌زارهای باشندگان ولسوالی ناور غزنی را از بین بردند

باشندگان ولسوالی ناور ولایت غزنی می‌گویند، که از زمان تسلط گروه طالبان بر این ولسوالی، کوچی‌ها وارد بخش‌های از آن منطقه شده‌اند. روزنامه اطلاعات روز به نقل از منابع خود گزارش داده است، که کوچی‌ها با ورود شان به این منطقه کشت‌زارهای آنان را از بین برده است.

در گزارش آمده است، که «کوچی‌ها با رهاکردن گله‌های گوسفند و شترشان در کشت‌زارها، محصولات زراعتی ما را از بین بردند. پیش از این در هر سال بیش از دوهزار سیر گندم محصول می‌گرفتیم، اما امسال کم‌تر از ۵۰۰ سیر گندم محصول گرفته‌ایم. بیشتر ما هیچ چیزی برای زمستان پیشرو نداریم.»

منبع گفته است، که اکثر کوچی‌ها خیمه‌های‌شان را در پیش روی خانه‌ها برپا کرده‌اند و با ساکنان محل نیز بدرفتاری می‌کنند: «این‌ها (کوچی‌ها) مسلح اند. وقتی که نسبت به رهاکردن گله‌ی گوسفند و شتران‌شان بر کشت‌زارها اعتراض می‌کنیم، تهدید به کشتن می‌کنند.»

وی تأکید کرده است، که کوچی‌ها بارها به آنان گفته‌اند که «این منطقه و چراگاه‌هایش مربوط آنان می‌شود». یک ساکن منطقه‌ی «چراغ‌سنگ» ناور هم گفته است، که «کوچی‌های مسلح هنگام ورودشان در منطقه مدعی شدند که مرکب (خر) یکی از ساکنان منطقه از آن‌ها است و در آخر هم آن را گرفتند».

به نقل از اطلاعات روز، این افراد مدعی شده است، که دو رأس گوسفندشان در این منطقه «دزدی» شده است. به‌دنبال آن کوچی‌ها به طالبان شکایت می‌کنند و «طالبان [نیز] حکم می‌دهند که در ازای گم‌شدن دو رأس گوسفند، ساکنان محل مبلغ ۲۷ هزار افغانی به کوچی‌ها بدهند». وی تأکید کرده است، که ساکنان این منطقه دو روز پیش این مقدار پول را جمع‌آوری و به کوچی‌ها داده‌اند.

به گفته‌ی این ساکن منطقه چراغ‌سنگ، طالبان افزون بر این موارد، اهالی منطقه ناور را هم در نقاط مختلف از جمله چراغ‌سنگ مورد بازرسی بدنی قرار می‌دهند. آنان در این مورد به گروه طالبان در مرکز ولسوالی ناور هم شکایت کرده‌اند. به گفته‌ی آنان، طالبان وعده‌ی رسیدگی داده، ولی هنوز اقدامی نکرده‌اند.

منبع: اطلاعات روز