امریکا شب‌هنگام میدان‌هوایی بگرامِ افغانستان را ترک کرد و به فرمانده جدید افغان هم نگفت

ترجمه: اسدالله جعفری‌پژمان

خبرگزاری آسوشیتدپرس: 6 جولای، 2021

بگرام، افغانستان؛ ایالات متحده پس از نزدیک به 20 سال با خاموش‌کردن برق‌ها و به طور مخفیانه شب‌هنگام بدون اطلاع به فرمانده جدید افغان پایگاه و میدان‌هوایی بگرامِ افغانستان را ترک کرده است. مقامات و مسوولین نظامی افغانستان گفتند که پس از دو ساعت از عزیمت امریکایی‌ها آگاه شدند که آن‌ها میدان‌هوایی بگرام را ترک کردند.

ارتش افغانستان روز دوشنبه این پایگاه‌هوایی بزرگ را به نمایش گذاشت و یک نگاهِ اجمالی نادر از آنچه را که کانون جنگ آمریکا برای از بین بردن طالبان و شکار عاملان القاعده در حملات 11 سپتامبر به امریکا بود، ارائه داد. ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که بزرگترین پایگاه خود را قبل از خروج نهایی به طور کامل تخلیه کرده است. پنتاگون می‌گوید که خروج کامل نیروها تا پایان ماه آگوست تکمیل خواهد شد.

جنرال میر اسدالله کوهستانی، فرمانده جدید  پایگاه بگرام گفت: «ما یک شایعه‌ی را شنیدیم که آمریکایی‌ها بگرام را ترک کرده اند… و سرانجام تا ساعت هفت صبح، فهمیدیم و تایید شد که آن‌ها قبلاً از بگرام خارج شده بودند». سخنگوی ارتش ایالات متحده امریكا، جنرال سانی لگت، بجای مراجعه به بیانیه‌ای هفته گذشته، به شكایاتی خاص بسیاری از سربازان افغان كه میراث میدان‌هوایی متروكه را به ارث برده اند هیچ حرف و سخنی هم نگفت.

لگت در این بیانیه گفته است که آن‌ها عزیمتش را با رهبران افغانستان هماهنگ کرده بودند. در این بیانیه آمده است كه به زودی پس از اعلام رئیس جمهور جو بایدن در اواسط ماه اپریل مبنی بر خروج آخرین نیروهای امریكایی از تحویل بسیاری از پایگاه‌ها در جریان بودند. قبل از اینکه ارتش افغانستان بتواند کنترل میدان‌هوایی بگرام را در حدود یک ساعت فاصله از کابل پایتخت افغانستان به دست بگیرد، توسط ارتش کوچکی از غارتگران و چپاولگران مورد حمله قرار گرفت که بنا به گفتۀ مقامات نظامیان افغانستان آن‌ها قبل از خارج شدن تمام خیمه‌ها، گدام‌ها و اتاق‌ها را یکی پس دیگری غارت، چپاول و درهم کوبیدند.

عبدالرئوف، یک سرباز با سابقۀ ده سال خدمت در ارتش افغانستان گفت: «در اول ما فکر کردیم که  آن‌ها شاید طالبان باشند او گفت كه بعدا  امریکایی‌ها از میدان‌هوایی كابل مخابره کردند و گفتند: «ما هستیم و ما در میدان‌هوایی كابل هستیم». کوهستانی اصرار داشت که علی رغم پیروزی و پیشروی طالبان در میدان‌های جنگ، نیروهای امنیتی و دفاعی ملی افغانستان می‌توانند ازاین پایگاه به شدت محافظت کنند. این میدان‌هوایی همچنین شامل یک زندان با حدود 5000 زندانی است که گفته می‌شود بسیاری از آن‌ها طالبان هستند.

آخرین موج از فشار طالبان در حالی است که آخرین نیروهای ایالات متحده و ناتو از کشور خارج می‌شوند. در هفته گذشته، اکثر از سربازان ناتو بدون سر و صدا از بگرام خارج شده بودند. آخرین سربازان امریکایی احتمالاً تا زمان تکمیل توافق‌نامه حفاظت از میدان‌هوایی بین المللی حامد کرزی در کابل که پیش‌بینی می‌شود توسط ترکیه ایفا گردد، باقی خواهند ماند. در همین حال، در شمال افغانستان، ولسوالی‌ها یکی پس از دیگری به دست طالبان سقوط کرده است. فقط در دو روز گذشته صدها سرباز افغانستان بجای جنگ با شورشیان، از مرز به کشور تاجیکستان فرار کردند. کوهستانی گفت: «در میدان جنگ، گاهی پیشروی و گاهی هم عقب‌نشینی یک امر طبیعی است».

کوهستانی گفت که ارتش افغانستان در حال تغییر استراتژی خود برای تمرکز بر مناطق و ولسوالی‌های مهم و استراتژیک است. اواصرار داشت که این ولسوالی‌ها را در روزهای آینده پس خواهند گرفت بدون اینکه بگوید  این کار چطور و چگونه عملی خواهد شد. روز دوشنبه یک تأسیسات بزرگ، به بزرگی یک شهر کوچک، که به طور انحصاری و مخصوص توسط نیروهای ایالات متحده و ناتو مورد استفاده قرار گرفته بود، به نمایش درآمد. با جاده‌هایی که از طریق پایگاه‌ها و ساختمان‌های آشیانه مانند می‌گذرند به اندازه‌کافی بزرگ و خارق العاده است. به دلیل دیواره‌های انفجاری که از هر هواپیما محافظت می‌کند، دو تا جایگاه‌پرواز و بیش از صد پارکینگ برای هواپیماهای جِت جنگی وجود دارد که به عنوان پوشش و یا روکش از پایگاه شناخته می‌شوند.

طول یکی از این دو جایگاه‌پرواز 12000 فوت (3،660 متر) است و در سال 2006 ساخته شده است. یک اتاق استراحت مسافرتی، یک شفاخانه 50 بستری و یک خیمۀ بزرگ آشیانه مانند وجود دارد که با وسایلی مانند اثاث‌خانه پر شده است. کوهستانی گفت که آمریکایی‌ها3.5 میلیون اقلام جنس و تجهیزات را بجا گذاشته است، تمام این اجناس و تجهیزات توسط ارتش آمریکا در حال عزیمت به ایالات متحده بسته‌بندی و فهرست شده است. آن‌ها شامل ده‌ها هزار بوتلِ آب معدنی، نوشیدنی‌های انرژی‌زا وغذاهای آماده نظامی هستند که به آن‌ها «ام‌آر‌ای» می‌‌گویند.

او گفت: «وقتی شما از 3.5 میلیون مورد اجناس سخن می‌گویید، این وسایل هرکدام بجای خودش بسیار کم و کوچک است، مانند هر تلفن، هر دستگیرۀ از دروازه، هر پنجره در هر اتاق و هر دروازه در هر اتاق». اقلام بزرگی از فهرست‌های باقی‌مانده شامل هزاران وسیله نقلیه غیرنظامی و صدها وسایط نقلیه زرهی که  بسیاری از آن‌ها بدون کلید بجامانده است و نمی‌شود از آن‌ها بدون کلید استفاده کرد. کوهستانی گفت که ایالات متحده فقط چند تا سلاح و مهمات کوچک و ناچیز را برای آن‌ها به یادگار گذاشته است. اما نیروهای در جریان عزیمت سلاح های سنگین را با خود برده اند. هیچ مهمات و سلاحی  برای ارتش افغانستان باقی‌نمانده است آمریکایی‌هاقبل از عزیمتش آن‌ها را منفجره بودند.

سربازان افغانستان که در روز دوشنبه در تمام پایگاه صد هزار سرباز آمریكایی را دیده بودند که در آنجا سرگردان بودند، آن‌ها به شدت در مورد چگونگی خروج امریكا از پایگاه بگرام انتقاد داشتند، بدون اینکه به سربازان افغانستان بگویند که وظیفه گزمه و گشت‌زنی در محیط پایگاه را به عهده داشته باشند بدون اطلاع از پایگاه رفتند. نعمت‌الله  سربازافغان که خواست فقط نام کوچک‌اش ذکر شود گفت: «آن‌ها بدون اینکه به سربازان افغانستان که بیرون از پایگاه گزمه و گشت زنی می‌کردند آنجا را ترک کردند». او گفت: «آن‌ها تمام حسن نیت 20 ساله خود را با رفتن در شب بدون اطلاع‌رسانی با ارتش اسیب زدند. رئوف سرباز با سابقۀ ده سال خدمت در ارتش افغانستان که در سنگرهای داغ با طالبان در ولایت‌های هلمند و قندهار نیز خدمت کرده است گفت که در عرض 20 دقیقه از عزیمت مخفیانه‌ی آمریکایی‌ها در روز جمعه، تمام برق‌های پایگاه بگرام قطع شد و پایگاه در یک تاریکی مطلق فرو رفت.

او گفت، این تاریکی ناگهانی مانند سیگنالی برای غارتگران و چپاولگران بود. آن‌ها ازطرف شمالی پایگاه  وارد پایگاه بگرام شدند، از اولین موانع عبور کردند،  تأسیسات و ساختمان‌ها را تخریب کردند، و هرچیزی را که توانستند بردند. روز دوشنبه، سه روز پس از عزیمت امریکایی‌ها، سربازان افغانستان هنوز در حال جمع‌آوری زباله‌هایی بودند که شامل بوتل‌های خالی ازآب معدنی، قوطی‌ها و نوشیدنی‌های انرژی‌زای خالی بجا مانده توسط غارتگران و چپاولگران بودند. در همین حال، کوهستانی گفت که نزدیک به 20 سال از بودن ایالات متحده و ناتو در افغانستان قدردانی شده است اما اکنون زمان آن رسیده است که افغان‌ها خودشان قدم بردارند و اراده داشته باشند. او گفت: «ما باید خود ما مشکل خود را حل کنیم. ما باید امنیت کشور را خود مان تأمین‌کنیم و یک بار دیگر کشورمان را به دستان خود بسازیم».